Poutní místa v Beskydech

V regionu Beskyd je hodně poutních míst, které vyjadřují víru běžných většinou chudých lidí na Valašku, Lašsku, Slezsku i Kysucích. Hledali na nich duchovní útěchu a i dnes jsou hodně navštěvovány, nejen věřícími, ale i turisty a zájemci o historické památky. Všem mohou pomoci v hledání Boha. mohou být inspirací pro užitečný výlet. Proto jsem se rozhodl uvést jejich stručný seznam.

Horní Lideč - obec na hlavní žel. trati Praha - Vsetín - Košice, významná dopravní křižovatka. V centru obce se nachází mechanický betlém, vedle něj nový kostel sv. Václava, nedělní mše sv. v 9 hod., v nedalekém farním Lidečku v 7:30 a 10:30 hod.

U cesty směr Valašská Senice v obci Francova Lhota je rodný dům kardinála Trochty (museum), v centru obce zvonička. Dále po silnici je kostel sv. Štěpána, mše sv. v neděli v 7:30 a 10:30 hod.

Velké Karlovice - obec v údolí Vsetínské Bečvy (největší v celé ČR) - dřevěný kostel Panny Marie Sněžné, nachází se v centru obce poblíž vlakové zastávky a Karlovského musea. Mše sv. v neděli v 8:00 a 10:30 hod.

Nedaleko v údolí Pluskovec - lokalitě Kyčerka (po žluté značce) se nachází další dřevěný kostel - sv. Huberta, tam ale nejsou pravidelné mše sv.

Velká Lhota - obec severně na kopci nad známou přehradou Bystřička (po modré značce). Nachází se v ní dřevěný evangelický toleranční kostel.

Zašová - obec v údolí Rožnovské Bečvy mezi Rožnovem a Val. Meziříčím. Severně od silnice a trati po modré tur. značce je v obci poutní kostel Navštívení Panny Marie, nedělní mše sv. v 7:30 a 10:30 hod., dále po značce je poutní místo Stračka s mariánským pramenem.

Rožnov pod Radhoštěm - Valašské museum v přírodě (skanzen) v části Dřevěné Městečko je kostel sv. Anny, mše sv. tam bývá na její svátek. Ve městě v kostele Všech Svatých (u náměstí) jsou nedělní mše sv. v 7:00, 8:15 a 10:00 hod.

Radhošť - dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu hory, přístup jen pěšky z Trojanovic, Pusteven nebo Dolní Bečvy. Mše sv. v den slavnosti těchto významných světců v 9:30, 11:00 a 14:00 hod, v letním období také každou sobotu v 11 hod., aktivně se na nich podílí i naše farnost - o. Petr tak navazuje na své předchozí působiště ve Frenštátu pod Radhoštěm. N avrcholu je také telekomunikační vysílač a horský hotel Radegast.

Kunčice pod Ondřejníkem - dřevěný kostel sv. Prokopa a Barbory, řeckokatolický, dovezen za první republiky z Ukrajiny. Nachází se poblíž sanatoria Skalka, necelý km od nádraží. Mše sv. bývají v neděli v 10:45 hod.

Starý Jičín - pod vrcholem Svinec a rekreační oblasti Skalky se nachází Oční studánka s pramenem a kapličkou Panny Marie Lurdské. Přístup po žluté značce.

V osadě Petřkovice u cesty na Val. Meziříčí, jsou Petřkovické Lurdy, nové poutní místo ve skále s pramenem, přístup jen pěšky po žluté značce. Mše sv. v těchto místech jsou jen výjimečně o mariánských slavnostech, bližší informace na stránkách farnosti Starý Jičín (o. Marcel)

Hodslavice - dřevěný kostel sv, Ondřeje v centru obce (silnice č. 57 Nový Jičín - Val. Meziříčí). Mše sv. je v neděli v 8 hod. v nedalekém kostele Božského Srdce Páně.

Palkovice - Myslík - osada u silnice Frýdek Místek - Kozlovice, na nejvyšším bodě. Je tam kaple Sedmibolestné Panny Marie, od ní vpravo po lesní silničce a posléze chodníčkem asi po 2 km v hlubokém lese přijdeme na nové poutní místo - kamennou kaplička Myslíkovské Lurdy a pramenem, nejsou zde bohoslužby.

Frýdek Místek - bazilika Navštívení Panny Marie poblíž silnice směr Řepiště, kolem kostela křížová cesta, nejvýznamnější poutní místo v Těšínském Slezsku ve správě Redemptoristů - pravidelné nedělní mše sv. v 8:00, 10:00 a 18:00 hod., poutní slavnosti v soboty večer před významnými mariánskými slavnostmi.

Lískovec, Hájek - poutní místo asi 3 km od baziliky severně (po cyklotrase 6005) je dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže, u ní socha Ježíše Krista s vydatnými vodními prameny.

Zmíněná místa včetně dřeveného kostela v obci Sedliště a kapličky v Horních Bludovicích - Špluchově jsou součástí naší farní pouti z Havířova v sobotu před svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Staré Hamry - Gruň - centrum sv. Josefa, dřevěný kostel Panny Marie Pomocné, přímo na hřebeni směr Bílý Kříž, asi 1 km od chaty Charbulák, V letním období mše sv. v neděli v 16:30 hod.

Bílá - dřevěný kostel sv. Bedřicha v centru obce, mše sv. v neděli v 10:30 hod., poutě na svátek sv. Huberta, u kostela je Lurdská jeskyňka. Bohoslužby v obou obcích zajišťuje farnost Ostravice.

Hlavatá - osada obce asi 7 km jižně po silnici č.56 směr Žilina. Poblíž ní je dřevěná kaplička sv. Cyrila a Metoděje, nejsou tam pravidelné mše sv.

Korňa - Živčáková - významné poutní místo poblíž města Turzovka, navazující na zjevení z roku 1958, zatím Svatým Stolcem nepotvrzeno. Hodně navštěvováno již v období totality, čemuž ani minulý režim nedokázal zabránit. Ihned po revoluci vznikla kaplička Panny Márie Kráľovnej pokoja a v roce 2015 byl dostavěn a posvěcen biskupem Gálisem kostel Panny Márie Matky Církvi. Mezi oběma chrámy (1 km) je několik pramenů pitné vody. V kostele jsou mše sv. celoročně každý den v 11:00 hod., v kapličce v letním období o nedělích také ve 14:00 hod. Hlavní poutní slavnosti jsou 8.5. a první neděle v říjnu, kdy je slavnostní mše jen v kostele ve 12:00 hod. Pěší přístup je od stanice Turzovka zastávka (dosti prudké stoupání) nebo z Korně (kde je také nový kostel) po silničce, sjízdné i autem na tzv. semafor. Obě přístupové cesty lemuje několik křížových cest.

Prašivá - na vrcholu Malé Prašivé je dřevěný kostelík sv. Antonína, přístup z Komorní Lhotky nebo Vyšních Lhot, hlavní pouť v neděli po svátku sv. Antonína, v letním období mše sv. každou neděli v 10:30 hod. V poslední den roku děkovná mše sv. v 15:00 hod. Spravuje ji farnost Dobrá u FM (o. Marek Kozák). Vedle kostelíka je turistická chata.

Třinec - Guty, dřevěný kostel Božího Těla (kulturní památka) asi 1 km po modré značce od točny MHD, replika - kompletně obnoven po požáru, který vznikl z lidské nenávisti. Mše sv. každou neděli v 11.00 hod., zajišťuje farnost Ropice.

Kozubová - vrchol na bočním hřebeni Moravskoslezských Beskyd, kaplička sv. Anny s rozhlednou, mše sv. po svátku sv. Anny v 9:00 (česká) a v 11:00 (polská). V poslední den roku mše sv. v 11:00 hod. Poblíž kaple je turistická chata.

Horní Lomná - poutní místo s kostelem Povýšení Svatého Kříže v centru obce, kolem kostela křížová cesta a pramen vody. Nedělní mše sv. v 8:00 a 10:30 hod. (střídavě česká a polská), hlavní poutě - první neděli v květnu a v neděli po svátku Povýšení Sv. Kříže (14.9.) - mše sv. v 6:30 polská, 8:00 slovenská, 9:30 česká a 11:00 hod. polská. Možnost občerstvení v penzionu Studánka.

Muřinkový vrch - kaple na hlavním hřebeni Moravskoslezských Beskyd (pod Veľkým Polomem) pramenem pitné vody, pečlivě udržována věřícími ze slovenské obce Olešná. Mše sv. bývají jen nepravidelně.

Staškov - v osadě Jelitov poblíž silnice Čadca - Klokočov je nová kaplička sv. Anny, ukrytá v lese. Kolem ní vede naučná stezka Jozefa Krónera ze Staškova (8 km) na Muřinkový vrch.

Bystřice nad Olší - dřevěný kostel Povýšení Sv. Kříže. poblíž nádraží a centra obce, mše sv. v 8:30 a 10:00 hod. střídavě česky a polsky.

Nýdek - dřevěný kostel sv. Mikuláše u silnice (z Bystřice 4 km), mše sv. v neděli v 11:30 hod.

Jablunkov - kostel sv. Josefa s klášterem alžbětinek, hodně řádových sester zde pochází z našeho města. Mše sv. v neděli v 6:00 česká a 8:45 hod. polská. Poutní slavnost vždy 2.8. (Porcinkule) - mše sv. v 6:00 česká, v 8:00 slovenská, v 9:30 česká a v 11 hod. polská. Také zde bývají celonoční adorace vždy 29. den v měsíci (v únoru 21.2.), začínají mši sv. ve 20 hod. střídavě v českém, slovenském a polském jazyce.

Dostatečný počet mší sv. v obou jazycích je i v nedalekém farním kostele Božího Těla, kde jako vikář slouží o.Vojtěch Žvak

Hrčava - horská obec poblíž hranic se Slovenskem a Polskem. V dřevěné kapli sv. Cyrila a Metoděje jsou pravidelné nedělní mše v 11:00 hod., na zmíněnou slavnost také polská v 9:00 hod., zajišťuje farnost Jablunkov. V obci přetrvávají lidové tradice, o nedělích obyvatelé nosí goralské kroje. Poblíž restaurace je Lurdská kaplička. Na nedalekém Trojmezí ČR-SR-Polsko) - 2 km po žluté značce se konají občasné slavnosti (např. 1.5.) za společné účastí farníků všech 3 států (slovenského Čierneho a polské Jaworzynky).


© 2018 Alexander Török,      alex.torok@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky